Megalakult a Szent Orbán 1771 Egyesület
Szent Orbán ünnepe 2023. május 25.
Szent I. Orbán pápa tiszteletére 2023. május 25-én a Monoki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomban ünnepi szentmise lesz, melyre nagy szeretettel várjuk az érdeklődőket, zarándokokat. A szentmise keretében megemlékezünk az újjáélesztett Szent Orbán kultusz 10 éves jubileumáról, és bemutatkozik a 2023. március 28-án megalakult Szent Orbán 1771 Egyesület.
Éppen tíz esztendeje annak, hogy 2013-ban a Tokaji Borbarátnők Társasága a Monoki Sarlós Boldogasszony Plébánia és Monok Község Önkormányzatának támogatásával Szent Orbán napjához kötődően megrendezésre került az első Szent Orbán zarándoklat, melyet a koronavírus-járvány kitöréséig minden évben megtartottak. Közeledve a tíz éves évfordulóhoz, az elmúlt évek tapasztalatait és a bekövetkezett változásokat figyelembe véve, valamint a munka magasabb szinten való folytatása érdekében a Tokaji Borbarátnők Társaságának tagjai úgy határoztak, hogy a Szent Orbán kultuszát támogatni kívánó tevékenységüket leválasztják a Társaságtól, és Szent Orbán 1771 Egyesület néven új egyesületet hoznak létre.
A Szent Orbán 1771 Egyesület 2023. március 28-án alakult meg. Az alapító 12 hölgy mindegyike katolikus hitben élő, köztiszteletben álló személy, akik elkötelezettek a keresztény értékek szolgálatában. Munkájukat a monoki plébánia egyetértésével és támogatásával kívánják végezni, melyhez tisztelettel kérik a céljaikkal egyetértő számos hívő és zarándok segítő jóakaratát.
Szent Orbán a szőlészet atyja, a borászok példaképe, a vincellérek pártfogója, a kádárok védelmezője, a szüretelők segítsége, szőlőink őre és pincéink oltalmazója. Szent I. Orbán pápa csontereklyéje XIV. Kelemen pápa ajándékaként 1771-ben került a tokaj-hegyaljai Monokra, azzal a pápai óhajjal, hogy örök időkre segítse a régió szőlőműves népét. Az Egyesület nevében megjelenő évszám erre az eseményre utal. Az Egyesület kiemelt célja Szent Orbán kultuszának ápolása, elevenen tartása, építése.
A Szent Orbán 1771 Egyesület célja:
- a 2013 óta tartó, Tokaj-Hegyalját érintő évenkénti Szent Orbán zarándoklat szolgálata, aktív szerepvállalás a zarándoklat szervezésében és népszerűsítésében;
- Szent Orbán életéhez, tevékenységéhez és a kultuszához kötődő kutatások, elemzések és az azokat megtestesítő irodalmi-, művészeti-, tudományos könyvek írásának elősegítése és azok kiadása, illetve kiadásának támogatása, elsődlegesen Tokaj-Hegyalja vonatkozásában;
- magyarországi, elsősorban a Tokaji Borvidék területén fellelhető kultuszhelyek, tárgyi emlékek feltérképezése;
- Szent Orbánhoz köthető zarándok-turizmus támogatása;
- hazai és nemzetközi kapcsolatok építése.
A Szent Orbán 1771 Egyesület tevékenysége:
- a Tokaji Szent Orbán zarándoklat szervezése;
- rendezvények, ismeretterjesztő fórumok szervezése, népszerűsítése;
- az ismeretterjesztő-, oktató munka segítése és népszerűsítése;
- a célok megvalósítását támogató tevékenység, szakmai és szakértői munka segítése;
- a célok megvalósítását szolgáló támogatók, segítők szervezése;
- kapcsolatok építése hazai és külföldi civil szervezetekkel, intézményekkel.
A Szent Orbán1771 Egyesület alapítói:
- elnök: Béres Klára, a Béres Alapítvány elnöke
- elnökség: Kulcsár Edit, a Tokaji Borbarátnők Társaságának elnöke Kiss-Henézi Dóra, a Guest House tulajdonosa
- tagok: Schmitt Pálné Makray Katalin, volt köztársasági elnökünk felesége
Kontsek Ildikó, az esztergomi Keresztény Múzeum igazgatója
Dombóvári Judit, restaurátor művész
Mészáros Gabriella, jogász, szakíró
Regéczy-Béres Melinda, a Béres Zrt. igazgatóságának tagja
Györgyné Újvári Mária, művelődésszervező, előadóművész, kántor, a monoki katolikus közösség aktív tagja
Hunyadi Rózsa, szőlész-borász mérnök
Májer Jánosné Arday Otilia, tanárnő
Tóbiás Adrienn, vállalkozó